Słuchaj podcastów na co dzień, co warto mieć na swoim telefonie?

Dlaczego w ogóle podcast?

Podcasty to zazwyczaj krótkie (najczęściej około 30 minutowe), pojawiające się regularnie formy publikacji/audycji internetowych służących do odsłuchu. Są one odpowiedzią na nowoczesny świat gdzie nie mamy czasu na film czy książkę. Podcast jest dużo łatwiejszy. Możemy słuchać go w drodze do szkoły czy pracy, podczas spaceru czy sprzątając dom. Tematyka podcastów jest różnorodna: od psychologii, przez gastronomię aż po kryminalistykę! Niemniej jednak podcasty, którymi zajmę się w dzisiejszym wpisie, są to nagrania edukacyjne bo służące nauce języków obcych! Tak, zgadza się, podcast, to od kilku lat, jedna z najpopularniejszych form wspomagania przyswojenia języka obcego.

Podcast i nauka języków

Zacznijmy od tego, że w przeciwieństwie do filmów czy książek w wersji obcojęzycznej, podcast nie wymaga od Was już jakiejś znajomości języka. Dlaczego? Ponieważ podcasty nagrywane są dla uczniów na wszystkich poziomów – od A1 aż po C2! Niektórzy autorzy skupiają się wyłącznie na jednym, docelowym poziomie (często zaznaczają to w opisie), a niektórzy starają się nagraniami przejść od poziomu bardzo podstawowego aż po zaawansowany. Często podcasty skierowane dla początkujących prowadzone są w innym języku (ojczystym osoby nagrywającej lub po angielsku jeśli uczymy się innego języka) tak aby na początku drogi językowej ułatwić naukę.

Jeśli chodzi o tematykę, tutaj jest podobnie. Możecie przebierać i szukać aż znajdziecie to co odpowiada Wam najbardziej. Są autorzy skupiający się na jednej tematyce, są też tacy, którzy poruszają wiele tematów. Mówię tutaj już o bardziej zaawansowanych poziomach. Umówmy się, że na poziomie A1 dominować będzie: przedstawianie się, godziny, pogoda i tak dalej. Możecie również szukać patrząc na długość jednego nagrania. Jeśli masz mniej czasu w ciągu dnia, wybierz podcast 20 czy 30 minutowy. Jeśli spędzasz godziny w korkach, pokuś się o coś dłuższego. Możesz znaleźć podcasty 45 czy 60 minutowe.

No ale jaki podcast wybrać ?

Jak wiecie, w Sherlocku uczę francuskiego ale jestem lektorem również angielskiego i pilną uczennicą języka niemieckiego. Mam więc „podcastowe” doświadczenie w tych trzech językach. Niemniej jednak w Sherlocku znajdziecie również język hiszpański, stąd moja decyzja o pokazaniu Wam na początku serii podcastów, których autorzy nagrywają w każdym języku. Potem przejdę do konkretnych języków. Wszystkie publikacje dostępne są w serwisie Spotify, z którego ja korzystam nieustannie, podobnie jak moi Sherlockowi kursanci. Zaczynajmy !

1. Coffee Break
    (dostępne języki : angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański)

Idealny podcast dla początkujących ale również dla średniozaawansowanych chcących przypomnieć sobie to i owo. Ja często wspomagam się Coffee Break German przy powtarzaniu niemieckiego! Podcast prowadzony jest po angielsku (osoby znające ten język a uczące się innego na pewno skorzystają!). Ciekawe jest to, że są też wtrącane ciekawostki kulturowe a więc nie uczymy się tylko samego języka.
  2. Kwadrans na angielski
    (dostępne języki : angielski)

Podobnie jak Coffee Break, opcja dla początkujących kursantów. Seria zaczyna się od przywitania/powitania, potem uczymy się państw, członków rodziny, cyfr… Lekcje późniejsze to już gotowe sytuacje, na przykład : na lotnisku czy w hotelu.
  3. Auf Deutsch Gesagt!
    (dostępne języki : niemiecki)
    Mój ulubiony podcast dla zaawansowanych uczących się jezyka niemieckiego! Jak sam autor wskazuje, do odsłuchu zaprasza osoby na poziomie B2+, jednak uważam, że mniej zaawansowani (ale ambitni uczniowie!) też sobie poradzą. Robin Meinert, autor nagrań, zamieszcza dodatkowo po każdym odcinku fiszki ze słownictwem. Czego chcieć więcej?