Egzaminy językowe: język francuski, czyli wszystko o DELFie i DALFie

Każdy zna na pewno egzaminy językowe z języka angielskiego i słyszał o słynnym FCE czy CAE. Potwierdzają one znajomość języka obcego na danym poziomie (w sześciostopniowej skali od A1 do C2 według Rady Europy). Ambitni uczniowie, chcący jeszcze bardziej zmotywować się do nauki, przystępują do takich egzaminów. Bardzo często wyżej wspomniane egzaminy potrzebne są do pracy, mogą również zwalniać z egzaminów na niektórych uczelniach. Powodów, dla których je piszemy, jest naprawdę wiele. Pochylmy się więc nad takimi egzaminami – ale z języka francuskiego.

W dzisiejszym wpisie dowiecie się wszystkiego o DELFie i DALFie 🙂

Egzaminy te możemy podzielić na dwie, wyżej wymienione grupy DELF (A1, A2, B1, B2) i DALF (C1 i C2). Niemniej jednak jest to tylko jedna z kilku podkategorii. Oprócz tego głównego podziału wyróżniamy również:

• DELF-DALF Tout Public – dla dorosłych
  • DELF Junior – dla młodzieży
  • DELF Prim – dla dzieci
  • DELF Pro – dla osób pracujących w środowisku francuskojęzycznym (źródło)

DELF-DALF TP występuje na wszystkich poziomach (od A1 do C2). DELF Junior sprawdza poziom języka od A1 do B2. DELF Prim skierowany dla dzieci to poziomy A1.1, A.1 oraz A2 (musimy tutaj wspomnieć, że nasza Weronika od francuskiego jest egzaminatorem właśnie tych egzaminów 🙂). DELF Pro natomiast to poziomy od A1 do B2.

Każdy z egzaminów skonstruowany jest tak, aby sprawdzać wszystkie 4 kompetencje językowe: compréhension de l’oral (słuchanie), compréhension des écrits (czytanie), production orale (mówienie) oraz production écrite (pisanie). Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami, przykładowymi arkuszami oraz zasadami oceniania:

Dobrze, ale dlaczego mam przystępować do tych egzaminów?

Podobnie jak wcześniej przywołane egzaminy z języka angielskiego, te z języka francuskiego wydawane są na całe życie. Są to dyplomy oficjalne uznawane na całym świecie przez korporacje, instytucje czy uczelnie wyższe, co otwiera przed Wami wiele możliwości. Co więcej, te na poziomach C1C2, połączone z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym, pozwalają na uczenie języka francuskiego w szkołach w Polsce. Jeśli planujecie studia na Uniwersytecie Warszawskim to egzaminy DELF B2 oraz DALF C1C2 zwolnią Was z obowiązkowego egzaminu językowego (więcej informacji na stronie UW [PDF]).

Poza wyżej wymienionymi korzyściami nie zapomnijcie o samej satysfakcji z osiągniętego poziomu oraz motywacji do dalszej nauki. Otrzymanie certyfikatu, nieważne, czy po egzaminie na poziomie A1, czy C1, na pewno ucieszy każdego uczącego się, który chce monitorować swój postęp i efekty. Taki dyplom będzie świetną nagrodą za ciężką i systematyczną naukę!

Gorąco zachęcamy Was do zapoznania się z tymi egzaminami i do skorzystania z oferty naszych zajęć z języka francuskiego! Nasza lektorka Weronika, która sama kiedyś przed zostaniem egzaminatorem zdawała egzamin DELF, służy pomocą i chętnie przybliży Wam te egzaminy. 🙂

Czekamy na Was w Sherlocku!