Ted Talks, powody, dla których warto się nad nimi pochylić

Czym jest ted talk?
TED talk (Technology, Entertainment and Design – Technologia, Rozrywka i Design) to organizacja specjalizująca się w popularyzacji idei wartych szerzenia. Oznacza to, że na swoje konferencje zapraszają specjalistów z wielu dziedzin, takich jak nauka, sztuka, ekonomia, socjologia oraz wiele innych. Popularność zyskali poprzez platformę internetową ted.com, gdzie można obejrzeć nagrania z konferencji, posłuchać podcastów a nawet dowiedzieć się, jak zorganizować własną konferencję. Dotychczas w samym pierwszych trzech miesiącach 2023 roku w Polsce odbyło się 11 spotkań TED.

Dlaczego TED talk jest świetnym narzędziem do samorozwoju ?
TED talks są niecodziennym sposobem na zaspokojenie ciekawości o świecie w angażujący i łatwo dostępny sposób. Filmiki trwają od kilku do kilkunastu minut i są prowadzone przez wyjątkowych ludzi – osoby doświadczone i specjalistów w swoich dziedzinach. Dlaczego więc warto poświęcić im chwilę?

1. Uczą kreatywnego myślenia
    Główną ideą TED talks jest przekazywanie informacji o świecie w sposób inspirujący. Twórcy wierzą, że każdy ma w sobie naturalną ciekawość i kreatywność, którą powinniśmy nieustannie pobudzać, niezależnie od wieku, płci, zainteresowań czy pochodzenia.
  2. Zróżnicowane tematy
    Na stronie TED znajduje się zakładka z tematami, na które dostępne są nagrania na niemal każdą literę alfabetu, od ogrodnictwa, poprzez sztuczną inteligencję, aż po medycynę. Pod każdym tematem kryje się wiele filmików, artykułów oraz podcastów. Wybór jest ogromny, dlatego na stronie znajdują playlisty, które jeszcze bardziej rozbudzą ciekawość użytkowników.
  3. Ważne postacie i pionierzy
    Na konferencje zapraszani są aktywiści, edukatorzy, przedsiębiorcy, politycy, naukowcy i wiele więcej- słowem, specjaliści w swojej branży. Wśród nich znajdują się zdobywcy wielu nagród, takich jak Nobla, Grammy lub Pulitzera. Są to osoby z różnych zakątków świata, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami, badaniami i po to, aby każdy słuchacz mógł dowiedzieć się czegoś nowego o świecie, tym zarówno blisko, jak i daleko.
  4. Wiarygodne źródło
    Sami goście zaproszeni przez twórców są podstawą, by uwierzyć w wiarygodność informacji przekazywanych na stronie. Platforma ta jest mostem między ludźmi z ideami i doświadczeniami a tymi, którzy łakną wiedzy. TED zapewnia o jakości informacji jak i formy przekazu, cały czas dbając o rozwój swojej platformy.
  5. Darmowe oraz zawsze pod ręką
    TED talk to organizacja non – profit. Oznacza to, że platforma jest całkowicie bezpłatna i każdy może oglądać nagrania, korzystać z transkrypcji oraz uzyskać dostęp do zewnętrznych źródeł za darmo w każdym momencie, również na urządzeniu mobilnym. Aplikacja mobilna pozwala na pobieranie filmików, wygodne słuchanie podcastów, tworzenie playlist oraz interakcje z innymi użytkownikami.

Jak używać TED do nauki języków obcych – poznaj TED-Ed
TED stara się dotrzeć do ludzi z różnych części świata, dlatego nagrania z konferencji dostępne są w wielu językach, a tłumaczone na jeszcze więcej. Tłumacze regularnie pracują, aby napisy były dostępne w ponad 100 językach. Jednocześnie powstały dwie wersje językowe strony: hiszpańska oraz arabska, w których można przeglądać stronę TED. Warto wiedzieć również o istnieniu TED-Ed, gdzie znajdują się animowane filmiki, pytania sprawdzające rozumienie, dodatkowe źródła oraz miejsce na dyskusje z innymi użytkownikami.

Platforma TED nie jest jednak ograniczona tylko do strony ted.com. Nagrania po angielsku oraz w innych językach można z łatwością znaleźć bezpośrednio na YouTube. Istnieją dwa kanały: TED talks, gdzie publikowane są występy gości oraz animowane filmy na TED-Ed. Ponadto, dla głodnych wiedzy istnieje jeszcze blog oraz 22 darmowe podcasty nie tylko w języku angielskim, ale również hiszpańskim oraz chińsku.

Jak używamy TED Talk w Sherlocku – Poznaj podręczniki KEYNOTE
W Centrum Języków Obcych Sherlock też używamy TEDa. National Geographic Learning stworzyło serię podręczników Keynote, skonstruowaną na podstawie platformy TED przeznaczoną do nauki angielskiego na wszystkich poziomach od A1 do C2. Nauczanie języka w sposób skontekstualizowany ułatwia przyswajanie go oraz uczy w sposób angażujący i naturalny.

TED talks są materiałami autentycznymi, co oznacza, że przekazują informacje w języku obcym w sposób naturalny. Dzięki temu uczniowie uczą się języka angielskiego jednocześnie odkrywając nowe horyzonty. Poza ćwiczeniem słuchania oraz wymowy, podręczniki Keynote oferują również tematy dotyczące pisania, czytania oraz gramatyki, aby nauka języka przebiegała równomiernie i holistycznie. Ponadto, uczą się o bieżących problemach światowych, nowych odkryciach oraz nabywają świadomość wielokulturową. Mają szansę zobaczyć i posłuchać osoby opowiadające o swoich doświadczeniach i swojej pracy, dzięki czemu stają się wrażliwsi na otaczający ich świat oraz uczą się krytycznego myślenia. Mówcy mają różne akcenty, dlatego uczniowie są eksponowani na język jako sposób przekazywania informacji między ludźmi z różnych miejsc na świecie, nie tylko z Wielkiej Brytanii lub Stanów zjednoczonych. Dzięki temu przyswajają język angielski jako narzędzie do komunikacji.

TED talks jest świetnym narzędziem do nauki języków w sposób naturalny zarówno pod opieką nauczyciela języka angielskiego, jak i w domu. Nauka języka nie musi być nudna, wystarczy tylko sięgnąć po to, co Cię interesuje!

Klaudia Jasińska

lektorka języka angielskiego