Najlepsze kanały na YouTube do nauki języka francuskiego

W dzisiejszym wpisie, skierowanym głównie do uczących się języka francuskiego w Sherlocku, chciałabym przedstawić Wam zestawienie najlepszych kanałów na YouTube, które pozwolą na naukę francuskiego. Wybierając je dla Was kierowałam się głównie różnorodnością prezentowanego materiału, jak również przyjemnym i lekkim charakterem 🙂 Chciałam także aby każdy, niezależnie od poziomu języka, znalazł coś dla siebie. Moje propozycje skierowane są jednak głównie do nastolatków i dorosłych.

Dlaczego w ogóle filmiki na YouTube?
Zanim jednak zapoznam Was z moim wyborem, chciałabym poświęcić trochę miejsca w tym wpisie filmikowi na YouTube jako pomocy dydaktycznej. Na moich zajęciach w Sherlocku strona ta pojawia się bardzo często. Przy pracy z młodszymi uczniami korzystam głównie z piosenek lub filmików przedstawiających słownictwo. Ze starszymi natomiast, bardziej zaawansowanymi kursantami, filmiki na YouTube, służą głównie do ćwiczenia kompetencji rozumienia ze słuchu. Są one materiałami autentycznymi więc praca na nich wzmacnia motywację uczniów, którzy wolą je od gotowych, zaadaptowanych materiałów z podręczników. Rozumienie tego co “autentyczne” pozwala uczącym się na lepsze zauważenie postępów i progresu jaki się dokonał. Co więcej, YouTube jest z nami od wielu lat, więc zarówno starsi jak i młodsi kursanci nie mają żadnych problemów w odnalezieniu się na tej stronie. Sami też często poszukują nowych kanałów wspierających ich naukę francuskiego.
Zalet tego typu pomocy dydaktycznej jest bardzo wiele i mogłabym jeszcze dużo ich tutaj wymienić. Niemniej jednak przejdźmy już do listy kanałów do nauki języka francuskiego. Dzięki temu sami przekonacie się o pozytywnych aspektach pracy z tym narzędziem. Zaczynajmy! 🙂

Lista kanałów do nauki języka francuskiego:

1. Pan od Francuskiego
    Moje zestawienie otwiera Jacek Mulczyk-Skarżyński, absolwent Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, który według mnie jest numerem jeden jeśli chodzi o francuski (i to nie tylko na YouTube!). Treści, które prezentuje Pan od Francuskiego są bardzo różnorodne. Znajdziecie tam filmiki wyjaśniające wymowę, słownictwo czy gramatykę. A to wszystko z ogromną dawką humoru! Autor kanału oprócz francuskim interesuje się również aktorstwem więc możecie się już domyślić, że nudno nie będzie! Moi uczniowie, podobnie jak ja, zakochali się w jego filmikach 🙂 Jestem przekonana, że i Wy znajdziecie tu coś dla siebie.
  2. Cyprien
    Kolejna propozycja skierowana jest głównie do uczniów zaawansowanych i średniozaawansowanych. Niemniej jednak niektóre filmiki tego francuskiego Youtubera pojawiały się na moich zajęciach również wśród uczniów na poziomie nauki A2 🙂 Kanał Cyprien nie jest kanałem typowo “do nauki języka francuskiego” jednak wielu nauczycieli decyduje się na dydaktyzowanie jego filmików (np. nauczyciele z Les Zexperts Fle). Treści, które przedstawia w bardzo humorystyczny sposób dotykają różnorodnych tematów. Sami przekonajcie się jakich 🙂
  3. Français avec Pierre
    Moja trzecia propozycja będzie już skierowana raczej do początkujących i średniozaawansowanych uczniów. Kanał Français avec Pierre jest kanałem typowo edukacyjnym, gdzie francuz Pierre Babon uczy nas swojego języka 🙂 Podobnie jak u Pana od Francuskiego, znajdziecie tu filmiki o słownictwie, gramatyce i wymowie. Kursanci Sherlocka polubili treści tego autora głównie z uwagi na fakt, iż mówi on powoli i wyraźnie, co sprzyja lepszemu zrozumieniu 🙂 Dajcie znać czy Wam się spodobało!