Drodzy Rodzice! Czy pamiętacie szał związany z kartkami ‘Super Zwierzaki’ w Biedronce? Czy pamiętacie jak staraliście się je zebrać dla swoich dzieci? Wydaje nam się, że część z Was na pewno tak. A co teraz stało się z tymi kartami? Jeżeli już zostały odłożone w kąt może czas je wyciągnąć i zaproponować swoim dzieciom zabawy związane z nauką języka.

Poniżej znajdziecie 5 pomysłów na wykorzystanie tych kart w domu:

BIEDRONKOWY ‘PIOTRUŚ’ 

Jeżeli Wasze dzieci mają w swojej kolekcji powtarzające się karty ‘super zwierzaki’, w łatwy sposób mogą z nich przygotować popularną grę PIOTRUŚ. Wystarczy tylko, zebrać powtarzające się karty w pary, dobrać jedną kartę bez pary i gotowe. Kolejno losując karty, można nazywać zwierzęta w języku angielskim oraz krótko je opisywać, aby parę odłożyć na bok, i zdobyć cenny punkt. Faktem jest, że może języka angielskiego nie będzie tu zbyt wiele, ale rozrywka i pomysł na zabicie nudy gwarantowany.

KIM JESTEM?

super zwierzaki

‘Kim jestem?’ jest to popularna gra, którą również możemy odtworzyć przy użyciu kart ‘super zwierzaki’. Wybieracie wraz ze swoimi dziećmi karty i naprzemiennie zadajecie sobie pytania, tak aby odgadnąć jakim zwierzątkiem jesteście, np. Am I green? / Am I big? / Do I live in the forest? / Have I got four legs? / Have I got a tail? itp. Odpowiadacie na pytania YES / NO, dzięki czemu Wasze dzieci ćwiczą budowanie pytań, powtarzają popularne czasowniki w języku angielskim oraz nabierają śmiałości w mówieniu, nie tylko w domu ale również na zajęciach dodatkowych czy też w szkole.

FISZKI

Na pewno każdy z Was zna fiszki i wie jak można z nimi pracować. Wykorzystując karty ‘super zwierzaki’ również możemy nauczyć się wielu nazw zwierząt. Wystarczy na kartkach z albumu lub na powtórkach nakleić z drugiej strony nazwy zwierząt po angielsku. Nie muszą być one trudne: SOKÓŁ WĘDROWNY, ANTYLOPA SKOCZEK, WIELBŁĄD DWUGARBNY czy PINGWIN CESARSKI. Mogą być to wersje uproszczone: FALCON, ANTELOPE, CAMEL oraz PENGUIN, które łatwo wykorzystać do samodzielnej nauki w domu.

SUPER GRAMATYKA – SUPER ZWIERZAKI

super zwierzaki

Kolejnym pomysłem, na samodzielną pracę w domu jest utrwalanie struktur gramatycznych z wykorzystaniem kart ‘super zwierzaki’. A materiał, który możemy powtórzyć to m.in. CAN (umieć, potrafić), HAVE / HAS GOT (mieć), COMPARATIVES /SUPERLATIVES (stopniowanie przymiotników) czy też PRESENT SIMPLE (czas teraźniejszy). Brzmi ciekawie? Uważamy, że bardzo. Ponieważ zamiast siedzieć nad książką i wbijać do głowy nudne regułki można w przyjemny sposób zastosować je w praktyce. Bierzemy zestaw kilku kart – mogą być to proste zwierzątka: KOALA, FROG, BIRD czy POLAR BEAR i wraz ze swoim dzieckiem próbujemy je opisywać, tłumacząc zasady gramatyki.

POSZUKIWANIA ZAGINIONYCH ZWIERZĄT

super zwierzaki

Jako ostatni pomysł na zabawę, podrzucamy wykorzystanie aplikacji BIEDRONKA SUPER ZWIERZAKI, którą możecie pobrać na telefon lub tablet. Po wczytaniu kart do aplikacji możecie poukrywać je w domu i zachęcić swoje dzieci do poszukiwania. Ich zadaniem będzie znaleźć karty, wczytać je w aplikację ponownie oraz krótko opisać (karta po karcie). Jako motywator do poszukiwań możecie dodać małą nagrodę na koniec, tak aby ciężka praca i sukces językowy został zwieńczony trofeum, nie koniecznie słodkim.

Oczywiście tylko kreatywność ogranicza Nas w wymyślaniu zabaw do zebranych kart, ale przyznajcie sami, że wizja zakurzonych kart leżących w czeluściach szafy lub ciemnych zakamarkach pokoju nie wygląda tak ciekawie jak zabawa, rozrywka i codzienna powtórka języka angielskiego.

Podsumowując, zachęcamy do wykorzystania kart i zabawy ze swoimi dziećmi.

Dajcie znać jak Wam poszło!