Zaangażowanie rodzica w nauce języka obcego ma decydujące znaczenie dla sukcesu dziecka, i nie mamy tu na myśli jedynie dodatkowych lekcji, czy to w formie korepetycji, zajęć indywidualnych czy też zajęć grupowych w centrum języków obcych. Jeżeli jesteś rodzicem, który chciałby pomóc swojemu dziecku zaangażować się bardziej w kształcenie umiejętności językowych, to ten wpis jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim rozwiązania, które pomogą Twojemu dziecku i wesprą go w nauce języka obcego. Zaczynamy!

1. ORGANIZUJ CZAS

Zacznij od tego, aby pomóc swojemu dziecku w organizacji czasu. Umów się z nim, że na przykład co drugi dzień znajdujecie czas na język i robicie coś wspólnie. Pamiętaj, że nauka języka jest jak nauka gry na instrumencie. Trzeba mieć czas na praktykę. Prace domowe swoją drogą, nauka materiałów szkolnych tak samo. I nie o tym mowa. Zróbcie coś innego, coś dla siebie i dla Waszej przyjemności.

2. PŁYWAJ W JĘZYKU

Kolejnym bardzo ważnym elementem w trakcie nauki języka obcego jest świadomość kulturowa i zdobywanie wiedzy na temat języka. Co możesz zrobić jako rodzic? Po pierwsze znajdź wydarzenia kulturowe i rozmawiaj o nich ze swoim dzieckiem. Opowiadaj, oglądaj, słuchaj, doszukuj się różnic między Waszą kulturą, a kulturą innych krajów. Nie bój się rozmawiać, nawet jeżeli sam wielu rzeczy jeszcze nie wiesz. Kto powiedział, że nie możecie uczyć się razem.

Po drugie, jeżeli masz taką możliwość, to podróżuj do obcych krajów, aby dzieci mogły doświadczyć innych języków, kultur, tradycji oraz aby mogły zobaczyć, że nauka języka jest niezwykle ważna jeżeli chcą komunikować się z ludźmi na całym świecie. Ważne jest, aby zainteresować dziecko i dać mu poczucie, że poprzez poznanie kultur nauka języka staje się łatwiejsza i bardziej interesująca.

3. POPROŚ O WIĘCEJ

Jeżeli uważasz, że Twoje dziecko potrzebuje więcej ćwiczeń, nie szukaj ich na własną rękę, ponieważ Internet może i jest bogaty w swoich zasobach, aczkolwiek nie wszystkie materiały są wartościowe i nie wszystkie pasują do poziomu językowego i do wieku Twojego dziecka. Najbezpieczniej będzie, jeżeli porozmawiasz z nauczycielem i poprosisz go, aby znalazł coś odpowiedniego na czym będziesz mógł pracować. Nauczyciel z reguły wie więcej niż Ty, ponieważ spędza z Twoim dzieckiem czas, właśnie na nauczaniu i wie co powinno się spodobać, a co nie do końca. Wie, na jakim aktualnie poziomie językowym znajduje się Twoje dziecko i dobierze materiał pasujący do niego. Spróbuj sam i zapytaj!

4. BOMBARDUJ

Pisząc ‘bombarduj’ mamy na myśli zachęcanie dzieci do nauki języka obcego z różnych, ogólnodostępnych materiałów autentycznych, takich jak książki, filmy video, muzyka, które to mogą być wykorzystywane w dowolnym momencie i niosą za sobą wiele dobrego. Zamiast siedzieć przed telewizorem i kolejną godzinę oglądać bajki w języku rodzimym, może warto przełączyć kanał na coś obcojęzycznego, czy też poczytać książkę lub chociażby posłuchać muzyki. Dzięki temu wprowadzimy swoje dziecko w naukę czy to wymowy, dźwięków, czy też pisania, co z językowego punktu widzenia jest niezmiernie ważne.

5. SZUKAJ ROZWIĄZAŃ

Poszukaj możliwości poza klasą. Są to m.in. letnie i zimowe obozy językowe, półkolonie, czy też warsztaty prowadzone w trakcie wolnych dni kiedy to Twoje dziecko, fakt, nie myśli o szkole i nauce, ale założymy się że bardzo chętnie weźmie udział w którejś z wyżej wymienionych atrakcji, które zazwyczaj są prowadzone bardzo kreatywnie, w formie gier i zabaw przeplatanych z językiem obcym. Oczywiście wszystko zależy od wieku dziecka i Waszych możliwości. Nie mniej jednak, naszym zdaniem taka forma rozrywki, pozwala na spontaniczną naukę dziecka oraz przełamanie jego barier.

6. BĄDŹ ZAANGAŻOWANY

Wiadomo, że poziom Waszego zaangażowania w pracę nad językiem obcym z dzieckiem zależy od wielu czynników. Jednym z naczelnych jest praca i wymiar jej godzin. Nie mniej jednak uwierzcie, warto znaleźć złoty środek i pogodzić to ze sobą. Jeżeli nie masz czasu na naukę z dzieckiem co drugi dzień, to może chociaż raz w tygodniu róbcie coś w tym kierunku, komunikujcie się między sobą tylko w języku obcym, oglądajcie wiadomości, bajki czy też filmy. Możliwości jest naprawdę wiele.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, masz jakieś pytania czy po prostu zainteresował Cię ten temat to zachęcamy do aktywności w komentarzach lub kontakt prywatny poprzez formularz.

Kliknij SHERLOCK i napisz nam czego potrzebujesz, aby zacząć wspierać swoje dziecko w nauce języka obcego.