Rozpoczęcie przygody z nauką języka obcego nie jest łatwe, bez względu na to czy mówimy o języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim czy jeszcze jakimś innym. Nie mniej jednak Internet nie pozostawia nas samych sobie, a wręcz przeciwnie udostępnia nieskończoną ilość materiałów językowych do indywidualnej nauki takie jak m.in. materiały autentyczne, gry, aplikacje, handouty, wskazówki, porady i wiele innych. Tylko, co jeśli nie do końca wiemy jak z nich korzystać, z czego korzystać i czego tak naprawdę potrzebujemy? W tym poście znajdą się narzędzia, dzięki którym nauka języka jak i praca nad nim będzie o wiele łatwiejsza.

Słownictwo

1. DIKI

Kategoria: Słownik językowy[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Język: angielski, niemiecki

Diki jest narzędziem multimedialnym i w pełni darmowym zarówno, jako strona WWW jak i aplikacja na telefon czy tablet. Jest to słownik godny polecenia każdemu, kto chcę uczyć się języka angielskiego lub niemieckiego. Ma w sobie ponad 400 000 haseł i ponad 2 900 000 przykładowych zdań, nagrania słów i fraz wykonane przez native speakerów, przykładowe użycie wyszukanych słów, auto-uzupełnianie wpisywanych wyrazów, idiomy, popularne wyrażenia i phrasal verbs. Od jakiegoś czasu Diki oferuje także podcasty na różnych stopniach zaawansowania, począwszy od A1, a skończywszy na C2. Tematyka podcastów to m.in. biznes, technologia, podróże, rozrywka, nauka, zdrowie itp. Po założeniu konta i zalogowaniu się na swój profil można pobierać podcasty w formacie MP3, a co więcej można tworzyć listy swoich własnych słówek, które nas interesują, czy też takie, z którymi mamy jeszcze problem. Extra, prawda?

2. CAMBRIDGE DICTIONARY

Kategoria: Słownik językowy

Język: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski oraz wiele innych

Cambridge Dictionary jest to słownik, który z całą pewnością wymaga znajomości języka angielskiego, przynajmniej w stopniu podstawowym. Dlaczego? Ponieważ wszystkie hasła są tam tłumaczone poprzez definicję w języku angielskim. Jednakże, nie ma co się przez to zrażać, ponieważ jest to bardzo wartościowe narzędzie, które oferuje minimalistyczne, ale jednak, zanurzenie w języku i naukę słownictwa wraz z definicją co po jakimś czasie na pewno owocuje w lepsze wyniki. Co więcej, oprócz słownika, na stronie znaleźć można również zakładkę ‘translate’ i ‘grammar’. Tą drugą mocno polecamy, iż przekłada ona gramatykę w sposób jasny i logiczny, w oparciu o przykłady.

3. BAB.LA

Kategoria: Słownik językowy

Język: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski oraz wiele innych

Portal językowy BAB.LA nazywa się ‘miejscem dla miłośników języków obcych’. Oferuje darmowe słowniki online, artykuły na blogu o życiu za granicą, gry i quizy językowe, zwroty przydatne w szkole i w biznesie, rozmówki niezbędne podczas podróży oraz platformę z praktykami i wiele innych produktów związanych z językami. Jednakże w tych wszystkich cechach my chcielibyśmy zwrócić uwagę na prostotę i przejrzystość tego narzędzia. Bardzo polecamy sekcję ‘przykłady użycia’ po wpisaniu terminu, która to pozwala na naukę w kontekście, bardzo ważną w procesie nauczania języka obcego.

4. THESAURUS

Kategoria: Słownik językowy

Język: angielski

Thesaurus jest przez wielu uważany za najlepsze narzędzie do nauki języka angielskiego, i co prawda to prawda, jego możliwości są naprawdę duże. Program mieści ponad 2 000 000 definicji, synonimów i antonimów, wymowę audio, sugestie dotyczące pisowni, przykładowe zdania, etymologię i historię słów, wyszukiwanie głosowe, ale w tej opcji możliwe jest tylko 5 darmowych wyszukań. Nie mniej jednak, my chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na możliwość wyszukiwania synonimów i antonimów, które to nie tylko poszerzają zakres słownictwa, ale także urozmaicają wszelkie formy pisemne, i zastępują powtórzenia.

Wymowa

5. YOUGLISH

Kategoria: Wymowa

Język: angielski

Jest to fantastyczne narzędzie połączone bezpośrednio z You Tube i ma na celu poprawę wymowy w języku angielskim poprzez przykłady oparte na prawdziwych konwersacjach, konferencjach czy rozmowach osób posługujących się językiem angielskim, oddając temu cały kontekst i sens sytuacji. Nauka w taki sposób jest to genialna sprawa dla osób, którym bardzo zależy na poprawnej wymowie oraz na kształtowaniu dobrych nawyków w języku mówionym.

6. VOICETUBE

Kategoria: Wymowa, Praca z tekstem

Język: angielski

Nauka języka angielskiego poprzez wideo jest to łatwiejsza droga do zrozumienia wymowy i kontekstu użycia zwrotów oraz słownictwa. Voicetube jest to narzędzie, które pozwala nie tylko na oglądanie, ale również na pracę z danym wideo poprzez interaktywną transkrypcję, podkreślanie niezrozumiałych słów oraz wyjaśnianie ich znaczenia, notatki, niekiedy quizy. Jednakże warto założyć sobie konto i być zalogowanym, daje to dostęp do większej puli materiałów i możliwości.

Pisownia / Sprawdzanie tekstów

7. LANGUAGE TOOL

Kategoria: Pisownia, Tekst

Język: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski oraz wiele innych

Language Tool jak sama nazwa wskazuje jest to narzędzie pracujące na języku i nie doszło tutaj do rzadnej pomyłki. Jego użycie jest bardzo proste, a trafność i użyteczność nie pozostawiają wiele do życzenia. Wystarczy, że wpiszesz tekst, a LanguageTool użyje róznych korektorów, aby poprawić Twój tekst. Następnie masz możliwość przeanalizować błędy. Pamiętaj jednak, że takim programom nie należy ufać w 100%!

8. PAPER RATER

Kategoria: Pisownia, Tekst

Język: angielski

Paper Rater jest to narzędzie wykorzystywane do sprawdzania tekstów pod kątem poprawności oraz plagiatów. Uważamy, że jest to bardzo przydatne narzędzie, ale wersja bezpłatna jest dosyć mocno okrojona, ponieważ sprawdza jedynie prace do 5 stron długości i jedynie pod kątem gramatyki oraz słownictwa. Natomiast wersja Premium (płatna) niesie za sobą więcej korzyści: sprawdzanie prac o długości 20 stron pod kątem nie tylko gramatyki oraz słownictwa ale także plagiatu, pobieranych plików oraz załączników dodanych do pracy. Oferuje również pisemne wskazówki odnośnie tego co można poprawić. Może nie jest to narzędzie do używania na co dzień, ale od czasu do czasu na pewno warto.

I to już było ostatnie narzędzie jakie przygotowaliśmy. Mamy nadzieję, że wiedza, którą chcieliśmy przekazać będzie użyteczna i pozwoli na sprawniejszą naukę języka obcego. Jeżeli uda wam się wypróbować któreś z wyżej wymienionych narzędzi napiszcie w komentarzu co sądzicie i czy uważacie je za przydatne w nauce języków obcych.