Każdy kto podejmuje się nauki języka obcego, musi  stawić czoła niekończącej się liczbie wyrazów, które należy opanować. Dla każdego z nas może się to wydawać nierealne, aczkolwiek dobra organizacja swojego czasu i pracy pozwala ominąć każdego słonia napotkanego na drodze do sukcesu. Wystarczą chęci, motywacja i zastosowanie się do kilku wskazówek.

Wskazówka 1. Czytaj! Czytaj! Czytaj!

Pomijając aspekty edukacyjne, czytanie, szczególnie w języku obcym, to doskonałe ćwiczenie dla naszego mózgu, które ma ogromny wpływ na rozwój kompetencji językowych. Podczas czytania większość słownictwa zostaje wyniesiona z kontekstu, a to sprawia, iż nasz zasób językowy jest coraz większy i lepszy. Nie mniej jednak, aby w ten cały proces wpleść naukę słownictwa należy przede wszystkim skupić się na słowach, których nie rozumiemy, postarać się rozszyfrować ich znaczenie z kontekstu, a następnie wyszukać je w słowniku i dla pewności sprawdzić czy miało się racje.

Wskazówka 2. Pracuj w kontekście

Nawiązując poniekąd do pierwszej wskazówki, zdecydowaną większość słów jesteśmy w stanie wynieść z kontekstu. Aby to osiągnąć, musimy zwrócić szczególną uwagę nie tyle na samo słowo, jak na jego budowę, funkcję i usytuowanie w zdaniu. Spójrzmy na poniższe przykłady wykorzystania słowa water (woda), aby zobrazować ten proces:

 • He could hear water running in the bathroom. (rzeczownik, woda)

(On słyszał płynącą wodę w łazience.)

 • She loves water sports. (przymiotnik, wodne)

(Ona kocha sporty wodne.)

 • Don’t forget to water the flowers. (czasownik, podlewać)

(Nie zapomnij podlać kwiatków.)

 • The juice is too sweet but you can water it. (czasownik, rozcieńczać)

(Ten sok jest za słodki, ale możesz go rozcieńczyć.)

Ucząc się w kontekście poznajemy nie tylko jedno słowo, a wręcz przeciwnie cały szereg jego odmian, znaczeń, możliwości czy też zastosowań, przez co nasza nauka staje się bogatsza i efektywniejsza.

Wskazówka 3. Ćwicz i się nie poddawaj!

Uczenie się słownictwa tak po prostu, beż żadnych powtórek nie będzie zdawało założonych efektów, a ich szybkie zapomnienie jest nieuniknione. Nasze powtórki powinny być usystematyzowane i regularne . Aby to osiągnąć dobrze jest znaleźć swój złoty środek na przygotowanie i przechowywanie słów. Mamy tu kilka przykładów:

 • Wypisywanie słów wraz z ich definicjami
 • Obrazowanie słów poprzez rysunki, grafy, mapy myśli
 • Opisywanie słów w kontekście, na przykładzie zdań
 • Tworzenie kart, tzw. fiszek
 • Używanie aplikacji, do tworzenia banków słów

Co więcej ucząc się nowego słownictwa pamiętaj, aby zacząć je wykorzystywać, tak często jak to tylko możliwe. Wplataj słówka w wypowiedzi zarówno ustne jak i pisemne.

Wskazówka 4. Pracuj na skojarzeniach

Nauka słownictwa oparta na skojarzeniach przynosi rezultaty zarówno dzieciom jak i dorosłym. Może być stosowana na różne sposoby, aczkolwiek przedstawimy tu jeden, który sprawdzaliśmy na sobie i na naszych kursantach. Dajmy sobie za przykład słowo DOG (pies). Chcemy się jego nauczyć za pomocą skojarzeń, a zatem wymyślamy 3. Pierwszym i drugim skojarzeniem ma być to co przyszło nam od razu do głowy, natomiast trzecie skojarzenie staramy się spersonalizować.

Przykład: FRIEND(przyjaciel), ANIMAL (zwierzę), NODDY (imię pupila)

Tak przygotowany zestaw słów, pozwala nam na zapamiętanie słowa DOG, nawet bez zapisywania go. To teraz kilka przykładów zaproponowanych przez uczniów. Postarajmy się rozszyfrować jakiego słowa chcieli się nauczyć:

 1. DOCTOR (lekarz), ANIMAL (zwierzę), ‘ARKA’ (centrum weterynaryjne znajdujące się w pobliżu)
 2. PLACE (miejsce), PATIENT (pacjent), ‘GDYŃSKA’ (ulica, na której znajduję się szpital)
 3. SOFT (miękki), BEDROOM (sypialnia), ‘THE SMURFS’ (motyw znajdujący się na poduszce)

Odpowiedzi: 1. VET (weterynarz), 2. HOSPITAL (szpital), 3. PILLOW (poduszka)

Wskazówka 5. Baw się słowami

Pamiętajmy, że nauka wcale nie musi być mozolna i nudna, a wręcz przeciwnie może dostarczać wiele radości i zabawy. Wystarczy tylko znaleźć na to sposób. Ucząc się słownictwa staraj się grać i bawić tak, aby chociaż na chwilę zapomnieć o tym, czym tak naprawdę się zajmujesz. Pograj w Scrabble, Dooble, układaj i rozwiązuj krzyżówki, quizy, i wszystko inne co przyjdzie Ci do głowy. Poniżej znajdziesz kilka narzędzi, które od razu pozwolą Ci na zabawę:

Wskazówka 6. Zaprzyjaźnij się ze słownikiem

Może to zabrzmi nieco banalnie, ale używaj słownika tak często jak to możliwe, a w szczególności wtedy kiedy masz zamiar poświecić swój czas na naukę. Miej wtedy zawsze przy sobie słownik w formie papierowej lub elektronicznej, aby zaoszczędzić czas, upewniać się czy  uczysz się poprawnie i dociekać dodatkowych informacji na temat słowa, zwrotu, frazy. Bądź ciekawy i zaprzyjaźnij się ze słownikiem. Jeżeli jeszcze nie wiesz z jakim, to poniżej znajdziesz kilka naprawdę przydatnych pozycji:

Wskazówka 7. Twórz banki słówek

Zabierając się za naukę, bardzo ważne jest segregowanie materiałów już od samego początku, dzieląc je na kategorie w zależności od indywidualnych potrzeb,  np.

 • Czasowniki, rzeczowniki, przymiotniki, przysłówki
 • Dom, rodzina, ubrania, zwierzęta
 • Rozdział 1, rozdział 2, rozdział 3, rozdział 4
 • Powitanie, zapytanie o drogę, pożegnanie
 • Rozmowa w restauracji / banku / sklepie

Kategorie można by wymieniać w nieskończoność. Nie mniej jednak taki porządek naprawdę ułatwia pracę i samodzielne powtórki, a tak pogrupowana wiedza jest przejrzysta i pozwala na dobrą organizację. Tworzenie banku słówek można zaplanować dowolnie, czy to w zeszycie, w formie pisemnej, czy też online.

Wskazówka 8. Sprawdzaj swoje postępy

Pamiętaj, aby wyznaczać sobie cele, a następnie sprawdzać postępy w nauce. Jeżeli postanowiłeś nauczyć się w ciągu dwóch tygodni partii materiału obowiązującej na test, dajmy na to z tematu: świat zwierząt nie zapomnij o sprawdzeniu siebie. Możesz ułożyć sobie krótki test, znaleźć go online, poprosić kogoś o zapytanie Cię ze słówek, czy chociażby powtarzać je samemu na wyrywki.

Wskazówka 9. Doceniaj swoje starania

Jest to ostatnia wskazówka na naszej liście, aczkolwiek ogromnie ważna, a wiele osób o niej zapomina. W każdą naukę została włożona praca oraz trud i nie można przejść obok tego obojętnie. Doceniaj swoje starania, bądź z siebie dumny, bo to co osiągasz czy też już osiągnąłeś w nauce języka obcego jest niesamowicie ważne. Ustal z góry to, co będzie dla Ciebie nagrodą i dąż do jej realizacji. Założyłeś, że przeprowadzisz z kimś rozmowę w języku obcym. I co? Udało się. Zatem nagrodą dla Ciebie może być pójście na lody, zakup nowej książki, płyty, wszystko wedle uznania. A może po prostu jeden dzień leniuchowania i odpoczynku to byłaby świetna nagroda? Zastanów się nad tym i koniecznie wprowadź w życie. Nie zapominaj!